Projekat “Besplatni udžbenici”

Pošto me je više roditelja pitalo da li će njihova deca i naredne školske godine imati pravo na besplatne udžbenike, kao što je to bio slučaj za ovu školsku godinu, potrudio sam se da dobijem bilo kakvu informaciju vezanu za ovo pitanje. Ovo pitanje sam putem meila uputio Ministarstvu prosvete i dobio sledeći odgovor koji Vam ovog puta prenosim u celosti:

” Poštovani,
Da, planira se realizacija projekta dodele besplatnih udžbenika za učenike iz osetljivih kategorija i za narednu školsku godinu.Koje kategorije učenika će dobiti besplatne udžbenike biće poznato nakon Odluke Vlade Republike Srbije.
S poštovanjem,
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja”.

Moja pretpostavka da će pravo na besplatne udžbenike imati sve one kategorije koje su to pravo imale i prošle godine, verovatno će biti ostvarena. Prošle godine su pravo na besplatne udžbenike imali:

• učenici iz socijalno/materijalno ugroženih porodica (primaoci novčane socijalne pomoći)
  • učenici koji osnovnoškolsko obrazovanje i vaspitanje stiču po individualnom obrazovnom planu
  • učenicima osnovnih škola koji su u porodici treće ili svako naredno rođeno dete koje je u sistemu školovanja

U besplatne udžbenike za prvi ciklus (niži razredi) su ulazili:

• matematika
  • srpski jezik
  • svet oko nas
  • priroda i društvo
  • strani jezik

U besplatne udžbenike za drugi ciklus (viši razredi) su ulazili:

• matemtika
  • srpski jezik
  • prvi strani jezik
  • geografija
  • istorija
  • biologija
  • fizika
  • hemija

Opet ponavljam ovako je bilo prethodne godine, verovatno će biti i ove samo se čeka zvanična potvrda od strane Ministarstva prosvete.

direktor škole

Milorad Milovanović